Wyciągi ziołowe zamiast leków bez recepty.

Wyciągi ziołowe w historii medycyny.

Różnego rodzaju ekstrakty z ziół, odwary i herbaty są z człowiekiem od początku budowania naszej cywilizacji. Przez tysiące lat ziołolecznictwo było podstawą radzenia sobie z różnego rodzaju chorobami, a także bólami, schorzeniami czy stresem. Co ważne są one stosowane do działaj i niektóre z nich sobą naprawdę świetną alternatywą dla niektórych leków. Wyciągi ziołowe mogą wspomóc nasz organizm ogółem, ale przede wszystkim stać się mniej toksyczną alternatywa dla leków bez recepty pojawiających się w naszej apteczce. Dlatego warto zwrócić się w stronę ziół. Dla niektórych może brzmieć to przestarzale, ale w rzeczywistości wyciągi z ziół są niejednokrotnie polecane przez lekarzy. Dobrze jest jednak najpierw zapytać się swojego lekarza prowadzącego o to, czy można stosować je w celu zmniejszenia różnych dolegliwości w okresie leczenia farmakologicznego.

Wyciągi ziołowe na zatrucia i lepsze trawienie.

Stres, brak czasu na przygotowanie zdrowego posiłku i zjedzenia go w spokojnej atmosferze, duża ilość chemicznych dodatków w produktach spożywczych i pojawiający się nawet u 20% społeczeństwa Zespół Jelita Drażliwego. To wszystko sprawia, że wiele z nas cierpi na nadwrażliwości pokarmowe, czy odczuwa problemy z trawieniem. Wyciągi z ziół pomagają na problemy z pracą układu pokarmowego od tysiącleci. Zresztą i obecnie w aptece można zakupić krople żołądkowe, iberogast, czy tabletki na zgagę zawierające w swoim składzie właśnie wyciągi ziołowe w formie mieszanki najlepiej sprawdzających się przy tego rodzaju schorzeniach. Oprócz tych gotowych można też sięgnąć po wyciągi ziołowe w formie naparów. Jakie zioła na choroby i dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Przede wszystkim mięta, rumianek i szałwia o działaniach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i ochronnych dla błony wyścielającej żołądek oraz inne odcinki dróg pokarmowych. Dobrze sprawdza się też melisa. Wiele osób stawia przede wszystkim na wyciąg z dziurawca, jednak jego stosowanie nie jest zalecane przy braniu innych leków.

Przeciwbólowe działanie wyciągów ziołowych.

Niestrawność to nie wszystko, z czym mogą zmierzyć się wyciągi z ziół. Okazuje się, że wiele z nich ma działanie przeciwbólowe, będąc alternatywą dla syntetycznych substancji w lekach dostępnych bez recepty. Wyciągi ziołowe o działaniu przeciwbólowym to między innymi:

– ekstrakt z imbiru, którego działanie zmniejszające ból wynika w dużej mierze z tego, że jest to roślina o właściwościach przeciwzapalnych,

– melisa rozluźniająca mięśnie i tym samym działająca na bóle powstałe z tego powodu,

– wilcza kora działająca przeciwbólowo, a nawet zwiększająca kondycję kości i stawów, często zawierają ją suplementy ziołowe stosowane w przypadku artretyzmu.