Wiercenie i czyszczenie studni głębinowych.

Wiercenie i czyszczenie studni głębinowych – czy się opłaca?

Osoby mieszkające w domkach rodzinnych i posiadających wokół nich działkę, mają do dyspozycji nie tylko wyłącznie podłączenie do miejskiej sieci wodociągowej, ale też bez problemu mogą wybrać opcję wiercenia studni głębinowej, z której będą czerpać wodę. Jest to bardzo opłacalne, a koszt takiej studni w przypadku posiadania większej rodziny, zwłaszcza z dziećmi, potrafi w zależności od wykorzystanych możliwości zwrócić się w przeciągu 2-5 lat. Nie mówiąc jednak o kosztach tego typu, warto wspomnieć o tym, że woda znajdująca się na poziomie 30-50 metrów, a takie mają głębokości przeciętne studnie, to woda krystalicznie czysta i bez chemii, która często dodawana jest do wody miejskiej. Dlatego wiercenie i regularne czyszczenie studni głębinowych to także niezwykle ważna inwestycja w zdrowie, nasz i naszych bliskich.

Czyszczenie studni głębinowych, czyli co?

Spotykamy studnie wiercone, jak i kopane. I tu od razu odsuwamy w kąt tę drugą opcję. Studnie kopane są coraz rzadziej polecane jako miejsce czerpania wody pitnej. Są one płytkie, czyli o głębokości 12-15 metrów. Pozwala to na sięgnięcie do pierwszych wód gruntowych, które niekoniecznie są idealne. Czyszczenie takiej studni zazwyczaj nie ma większego sensu, gdyż jest to znany wszystkim otwór w ziemi o średnicy kilkudziesięciu centymetrów z powierzchnią wody dostępną dla zjawisk atmosferycznych, zwierząt itp. Jasne, tego typu studnie towarzyszyły naszym przodkom przez wieki, jednak po co takie dalej robić, skoro wiercenie studni głębinowych jest po prostu lepsze. Wracając jednak, do tematu… czyszczenie studni głębinowych wierconych to możliwość usunięcia pyłów, osadów i drobnych zanieczyszczeń, które osiadły na konstrukcji będącej konstrukcją zamkniętą. Woda z tego typu studni jest nieskażona zanieczyszczeniami, ale sama w sobie może zawierać związki żelaza, manganu czy inne pierwiastki powodujące osad, a tym samym po pewnym czasie mogące wpływać na jakość i działanie systemów czerpania. Do tego typu zadań należy oczywiście wezwać odpowiednią firmę, która zajmie się tym przy pomocy profesjonalnych środków nieszkodzących otoczeniu ani samej wodzie.

Jak często decydować się na czyszczenie studni głębinowych?

Mówi się, że przeciętnie czyszczenie studni głębinowych powinno odbywać się co 1-2 lata. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest studnia. Jeżeli zauważamy zmianę w pracy studni, może to być znak, że czas najwyższy zawołać fachowców. Jednak aby trzymać rękę na pulsie i nie doprowadzić do uszkodzeń pompy lepiej raz w roku wykonać badania tego, w jakim jest stanie i czy nie powinna już być poddana oczyszczaniu.