Gaz do wózków widłowych
Paliwo to substancja, którą można spalić w celu uwolnienia energii.
Najpopularniejszym paliwem jest węglowodór, gaz ziemny lub ropa naftowa.
Jak to działa?
Węglowodór składa się z atomów węgla i wodoru.
Kiedy te atomy są rozkładane w procesie zwanym spalaniem, reagują z tlenem z powietrza, wytwarzając ciepło, światło, parę wodną (H2O) i dwutlenek węgla (CO2).
Ta reakcja uwalnia zmagazynowaną energię chemiczną z paliwa i przekształca ją w energię cieplną.
Rodzaje paliw
Rodzajów paliw jest wiele, ale wszystkie mają wspólny cel – napędzać nasze pojazdy.
Benzyna jest najpopularniejszym rodzajem paliwa. Jest stosowany w samochodach osobowych i ciężarowych i składa się z różnych węglowodorów, takich jak metan, etan, propan, butan i oktan. Olej napędowy ma wyższą lepkość niż benzyna i wytwarza więcej energii na galon.
Gaz propan jest to gaz do wózków widłowych, można je znaleźć w butlach lub zbiornikach. Jest przetwarzany z płynnego gazu ziemnego, który jest następnie rafinowany do propylenu poprzez usuwanie zanieczyszczeń, takich jak związki siarki, para wodna i inne gazy.
Uzupełnianie zbiornika pneumatycznego wózka widłowego
Uzupełnianie zbiornika pneumatycznego wózka widłowego można wykonać na dwa sposoby:
-
Prostym sposobem jest użycie pompy ręcznej.
-
Trudnym sposobem jest użycie sprężarki powietrza.
Sprężone powietrze a olej napędowy
Sprężone powietrze nie zastępuje oleju napędowego. Sprężone powietrze nie ma w sobie energii, zapewnia jedynie ciśnienie do poruszania przedmiotów i maszyn.
Główna różnica między sprężonym powietrzem a olejem napędowym polega na tym, że ten drugi zawiera energię, którą można wykorzystać do wywołania ruchu. Sprężone powietrze nie ma w sobie energii, zapewnia jedynie ciśnienie do poruszania przedmiotów i maszyn.
Sprężone powietrze nie zastępuje oleju napędowego ze względu na znaczną różnicę w ich składzie. Olej napędowy zawiera energię, którą można wykorzystać do wywołania ruchu, podczas gdy sprężone powietrze zapewnia jedynie ciśnienie do poruszania przedmiotów i maszyn.
Przewodnik dla początkujących po gazie specjalnie dla wózków widłowych
Istnieją dwa rodzaje gazu: bezołowiowy i ołowiowy. Benzyna bezołowiowa jest tańsza niż ołów, ponieważ nie zawiera dodatków ołowiu, które mogą powodować zanieczyszczenie atmosfery. Jeśli używasz wózka widłowego do przemieszczania ciężkich ładunków po magazynie lub hali produkcyjnej, będziesz potrzebować o wiele więcej benzyny bezołowiowej, niż gdybyś regularnie jeździł samochodem po mieście.
Rodzaj benzyny, której należy użyć, zależy od rodzaju silnika, w jaki wyposażony jest wózek widłowy – silniki Diesla wymagają oleju napędowego, podczas gdy silniki benzynowe wymagają benzyny niezawierającej dodatków ołowiu.