Detoks narkotykowy – wszystko, co trzeba wiedzieć.

Detoks narkotykowy – kiedy się przeprowadza?

Jedną z najważniejszych rzeczy po przybyciu osoby uzależnionej od narkotyków do ośrodka leczenia uzależnień jest odpowiednie przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu, która została zaburzona poprze ciągłe wprowadzanie toksyn do organizmu. Pacjent nie może przystąpić do psychoterapii, która jest podstawą każdego leczenia uzależnień, jeżeli będzie odczuwał silny, fizyczny głód narkotykowy. Dlatego też detoks narkotykowy musi być na pierwszym miejscu. Dopiero wtedy będzie można przeprowadzić wywiad, dobrać odpowiednie sposoby terapii i ustalić pewien schemat postępowania.

Detoks narkotykowy – jak przebiega?

Odtrucie narkotykowe to według wskazań NFZ okres od 7-10 dni. Wszystko zależy od tego, jak mocno osoba jest uzależniona od narkotyków, kiedy nastąpiło ostatnie wzięcie dawki, jakie są to narkotyki, a także jak długo trwało uzależnienie, zanim postanowiono z nim zerwać. Często przy tego typu nałogach potrzebna jest także pełna diagnostyka lekarska w kwestii stałych szkód w organizmie. Bez tego sam detoks narkotykowy może być niebezpieczny, bez odpowiedniego przygotowania.

Podczas detoksu narkotykowego w zależności od rodzaju substancji, od której organizm jest uzależniony, można spodziewać się różnych objawów odstawiennych, ale w znakomitej większości są one podobne. Zazwyczaj pacjent zmaga się z objawami podobnymi do tych, jakie można doświadczyć przy grypie, czyli bólów całego ciała, dreszczy, nadmierne j potliwości i osłabienia. Ponadto przy detoksie od większości narkotyków zdarzają się objawy ze strony układu pokarmowego, a także psychiczne. Wśród nich najczyściej poczucie lęku, bezsenność a nawet agresja i różnego rodzaju omamy. Jest to wyjątkowo niebezpieczne i ze względu na to odtruwanie narkotykowe podobnie jak detoks alkoholowy nie powinien być przeprowadzany na własną rękę w domu.

Detoks narkotykowy – pomoc personelu medycznego.

Jak już zostało powiedziane detoks narkotykowy powinien być przeprowadzany pod czujnym okiem personelu medycznego, który będzie mógł wspomóc odtruwanie. Pierwszy rodzaj pomocy to podawanie odpowiednich wzmacniających i przyczyniających się do poprawy równowagi biochemicznej organizmu witamin i minerałów. Drugi rodzaj środków to różnego rodzaju farmaceutyki wspomagające detoks poprzez zmniejszanie objawów odstawiennych, a więc podawanie różnego rodzaju środków przeciwbólowych wyciszających i uspokajających, i nasennych. Odtrucie od narkotyków może być ciężkie dla pacjenta, jednak jest to pierwszy krok, aby zerwać z nałogiem.